Wtorek, 22 maja 2012
Otyłość w trakcie ciąży zwiększa dwukrotnie ryzyko wad wrodzonych u dzieci |
| Ciąża i poród - Ciąża | |||
Jak donosi Journal of the American Medical Association, otyłe kobiety ciężarne znacznie częściej rodzą dzieci z wrodzonymi wadami rozwojowymi w porównaniu z ciężarnymi o normalnej masie ciała. Naukowcy z Newcastle University przeanalizowali wyniki 39 badań naukowych dochodząc do wniosku, iż w wyniku otyłości ciężarnej ryzyko poczęcia dziecka z wrodzonymi wadami cewy nerwowej wzrasta dwukrotnie w stosunku do kobiet o BMI 25 lub mniej. Wady cewy nerwowej są wadami ośrodkowego układu nerwowego, które powstają w pierwszych tygodniach ciąży. Mogą przybrać postać bezmózgowia oraz przepukliny mózgu i rdzenia. Według naukowców otyłość w trakcie ciąży wpływa również na wzrost ryzyka rozstrzepienia wargi u dziecka i wad wrodzonych serca. O otyłości mówimy gdy Indeks masy ciała przekracza 30. Wskaźnik masy ciała BMI jest najczęściej stosowanym wskaźnikiem dietetycznym, służącym do oceny i klasyfikacji masy ciała. Pozwala na przyporządkowanie siebie do jednej z grup określających stopień niedowagi, normalnej wagi, nadwagi lub otyłości. Indeks wagi BMI uzyskujemy dzieląc masę ciała (wyrażoną w kilogramach) przez wzrost (wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu). Mechanizm wpływu otyłości na ryzyko poczęcia dziecka z wrodzonymi wadami nie jest jeszcze poznany. Naukowcy podejrzewają, iż ma związek z niedoborami pewnych składników odżywczych, które pełnią niezwykle ważne funkcje w regulacji prawidłowego rozwoju dziecka zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży np. kwasu foliowego. Otyłość jest również czynnikiem ryzyka wystąpienia cukrzycy, która również zwiększa prawdopodobieństwo poczęcia dziecka z wadami wrodzonymi, dlatego naukowcy zwracają uwagę, iż mechanizm wpływu otyłości na zwiększenie ryzyka wad wrodzonych u dziecka może mieć również związek z niezdiagnozowaną cukrzycą. Jak podkreśla prowadząca badania Dr Judith Rankin, kobiety planujące ciążę, jeszcze przed zajściem w ciążę powinny w pierwszej kolejności sprawdzić, wagę ciała i jeśli to okaże się konieczne poszukać pomocy u specjalisty. Jak dodaje; „Ciąża to nie jest najlepszy czas, by rozpocząć dietę odchudzającą, lecz zdecydowanie należy odżywiać się racjonalnie i zdrowo”. Naukowcy alarmują, że wzrost liczby osób otyłych może prowadzić do wzrostu liczby dzieci z wrodzonymi wadami rozwojowymi.
Patrycja Błoch
Nowsze artykuły:
Starsze artykuły:
|
|||
| Poprawiony: czwartek, 23 lipca 2009 11:54 |
Czterdziestka w mojej wyobraźni zawsze rysowała się jako linia, którą trze ... |
Jak każda kobieta walczę całe życie z nadwagą, a teraz oczywiście jest to ... |
Podziel się z nami swoją receptą na udany związek. 3 a ... |
Wspólny spacer? Wypad do teatru? A może przyjęcie niesp ... |
Jeśli pokochałaś sport i czerpiesz radość z regularnej ... |
Piękna i wzruszająca historia o miłości z przełomu XIX i XX wieku, pełna ... |
"Listy z jeziora" to pełna ciepła i szczególnego uroku prowincjonalnego mi ... |
„Nie wiem, kiedy zasnąłem. Pamiętam tylko przerażającą ciemność nap ... |
Nowe wydanie bestsellerowej powieści polskiej autorki Lidii Witek! Oparta na ... |
Nie ma nic bardziej relaksującego niż gorąca herbata i dobra książka po ... |
Czy towarzyszyło Ci kiedyś poczucie, że życie wymyka Ci się spod kontr ... |
Zabiegi z wykorzystaniem kwasu migdałowego szczególnie polecane są osobom o ... |
Widoczne pory są udręką kobiet z mieszaną i tłustą cerą. Nieestetyczne ... |
Nieestetyczne przebarwienia są defektem kosmetycznym, który powstaje na skut ... |

Doświadczony trener biznesu, konsultant, coach oraz mentor. Specjalizuje się w rekrutacji i efektywnej współpracy w zespole.

Stylista fryzur, specjalista trycholog. Współpracuje z Kliniką Handsome Men. Pogłębia swoje umiejętności poprzez szkolenia Goldwell.

Wizażystka, Stylistka, Image Creator - specjalistka w zakresie kreowania wizerunku indywidualnego i biznesowego.

Specjalista otolaryngolog - ukończył Wojskową Akademię Medyczną. Zajmuje się zagadnieniami chorób górnych dróg oddechowych od ponad 15 lat.

Ekspert w dziedzinie rzucania palenia. Terapeuta metody Allena Carra. Pomaga rzucić palenie osobom prywatnym, gwiazdom telewizji oraz pracownikom firm. Prowadzi klinikę rzucania palenia.

Od kilku lat prowadzi szkolenia oraz doradza w zakresie: kompletowania garderoby, doboru kolorów i fasonów ubrań oraz kreowania wizerunku.

Absolwent Wydziału Technologii Żywności, Akademii Rolniczo - Technicznej w Olsztynie.Dyrektor ds. produkcji firmy Green Factory i marki Fit&Easy.

Tarocistka, runistka, numerolog, angelolog. Od kilku lat codziennie prognozuje i analizuje przyszłość za pośrednictwem mantycznych kart i narzędzi magicznych.
Komentarze